Przejdź do treści

Jednostki / Polonez, Polska

Statystyki

Długość max.:     23 m
Wysokość max.    20,5 m
Załoga.:     6 kadetów, 2 osób stałej załogi  

Informacje

POLONEZ to jeden z najbardziej znanych polskich jachtów żaglowych. Został zbudowany w 1971 roku dla Kpt. Krzysztofa Baranowskiego, który zgłosił się na regaty OSTAR '72 z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport w USA.

Trzy tygodnie po ukończeniu wyścigu Kpt. Baranowski na pokładzie Poloneza rozpoczął jedno z najbardziej spektakularnych osiągnięć w historii polskiego żeglarstwa. Samodzielnie opłynął świat, mijając wszystkie pięć kontynentów. Był drugim Polakiem, który to zrobił, i pierwszym, który przebył trudniejszą trasę przez południowe burze i pełne morze w regionie subantarktycznym.

23 lutego 1973 roku jako pierwszy polski żeglarz, który okrążył go w pojedynkę, minął słynny Przylądek Horn. Wyprawę zakończył w siedem miesięcy i wrócił do Polski w czerwcu 1973 roku. Później przekazał łódź młodym polskim żeglarzom na statek szkoleniowy. Łódź była używana przez studentów Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie w Szczecinie w latach 1973-87, zanim została sprzedana polskiemu biznesmenowi Lechowi Grobelnemu.

Łódź została zatrzymana i zapomniana na długi czas. Dzięki wybitnemu żeglarzowi szczecińskiemu -  Bruno Salcewiczowi oraz polskiej firmie deweloperskiej - Włodarzewskiej S.A. jednostka została naprawiona i zmodernizowana w latach 2005-2008.

W 2014 roku, po ponad ćwierćwieczu, Polonez ponownie gościł na pokładzie studenckie załogi, które uczestniczyły w rejsach szkoleniowych po Bałtyku i Morzu Północnym. W lipcu i sierpniu Polonez wziął udział w regatach The Tall Ships Races 2014, a następnie udał się do Świnoujścia na Baltic Single & Double Handed POLONEZ CUP Race.

 

  • Główny sponsor portowy
  • Partner technologiczny
  • Organizatorzy
  • Partner medialny