Przejdź do treści

Jednostki / Morgenster, Holandia

Statystyki

Typ ożaglowania: Bryg
Długość max.:     38 m
Wysokość max.     25 m
Załoga.:     36 kadetów, 10 osób stałej załogi  

Informacje

Morgenster został zwodowany w 1919 roku jako „Vrouw Maria” SCH 324 dla firmy rybackiej. Została zbudowana w stoczni Boot w Alphen.

W 1927 roku żaglowiec został zmotoryzowany (200 KM La Meuse) i przedłużony o kolejne 7 metrów. Tam otrzymał swoje nowe imię „Morgenster”. Jako motorowy statek rybacki jednostka pływała do 1970 roku, kiedy to, ze względu na wymagania certyfikacyjne właściciel wycofał ją z połowów. Została sprzedana Jaqowi Vrolijkowi, który wykorzystywał ją podczas jednodniowych wycieczek wędkarskich. W późniejszym czasie jednostka trafiła w posiadanie piosenkarz z Rotterdamu. W 1983 roku Marian i Harry Muter kupili statek w fatalnym stanie technicznym. Statek został odholowany do Zijkanaal B w pobliżu uroczej małej wioski Spaarndam. Poważne naprawy i konserwacje przeprowadzono zimą.

W 2008 roku jednostka została ponownie pobłogosławiona, tym samym wracając na dobre do żeglarskiej braci. Od tego czasu rok do roku żaglowiec udowadnia, że jest bardzo dobrą i łatwą w sterowaniu jednostką pływającą, która sprawdza się w niemal każdych warunkach pogodowych.

  • Główny sponsor portowy
  • Partner technologiczny
  • Organizatorzy
  • Partner medialny